Nije to tako isključivo zbog rime, već i sjajnih rezultata zbog kojih će godina na izmaku ostati „zlatnim slovima“ upisana u povijest Atletskog kluba Medulin, sredine koja je desetu obljetnicu postojanja proslavila reprezentativnim pozivima Mateu Bakši i Natali Topić te najboljim plasmanom od svih istarskih klubova u natjecanju Kvarnerske lige.
Klub kojeg vode nekadašnji poznati istarski atletičari, predsjednik Mate Mezulić i potpredsjednik Elvis Peršić broji oko 150 članova, sve od „cicibana“ do seniorske kategorije. Trenira se na dvije lokacije, u Medulinu te Uljanikovom stadionu u Puli.
– Kada dođu u klub, s djecom prođemo tzv. višestranu pripremu, da bi zatim kroz natjecanja vidjeli za koju su disciplinu najtalentiraniji, kaže Peršić, svojevremeno izvrsni 400-metraš i sudionik Olimpijskih igara u Sydneyu 2000. godine.
Kvalitetni treneri jamstvo uspjeha
– Osim mene, napominje Peršić, u klubu rade Saša Davidović kao trener u atletskom vrtiću te Valentina Vuković i Aristea Bilić koje treniraju „limače“ i „cicibane“. Marko Milanović zadužen je za sprintere, preponaše i skakače u dalj u kadetskoj kategoriji, a Ivan Radešić za bacače i brze hodače. Ipak, „najzvučnije“ ime uz Peršića, svakako je Milovan Savić, trener juniora s izuzetno atraktivnim CV-jem. Nekadašnji poznati 800-metraš iz ere Luciana Sušnja sudjelovao je na Olimpijskim igrama u Moskvi 1980. godine izborivši nastup u četvrtfinalu, a nevjerojatno zvuči podatak kako još od 1977. godine drži hrvatski rekord na tisuću metara.
– Imamo doista kvalitetne trenere od kojih djeca mogu mnogo naučiti. Obavezno sudjelujemo u Kvarnerskoj ligi, ekipnom natjecanju u kojem se jedan atletičar natječe u više disciplina, ističe Peršić. Odlazimo i na natjecanja u višeboju, što doprinosi „filtriranju“ svakog djeteta za disciplinu u kojoj se najbolje snalazi.
Brojna „bacačka“ ekipa
Medulinski atletičari dobro se snalaze u većini disciplina. Peršić priznaje kako im je tek dugoprugaško trčanje slabija strana, no zato se ponose sve brojnijom skupinom bacača.
– Složili smo ekipu od šest, sedam bacača koji rade pod vodstvom trenera Ivana Radešića. Bacači su obično pomalo “diskriminirani” u većini klubova, postoje jedan ili dva koja treniraju, onako, sa strane, dok je kod nas sasvim druga priča.
A u toj skupini istaknuo se Mateo Bakša, “novopečeni” kadetski reprezentativac i osvajač brončane medalje u bacanju koplja te srebrne u kladivu na državnom prvenstvu.
– S atletikom sam započeo prije šest godina krenuvši s trčanjem, ali brzo sam prebačen u bacačku ekipu, prisjetio se Mateo, istaknuvši tehniku, brzinu i snagu kao glavne preduvjete uspjeha, a trenera Ivana Radešića kao bacačkog uzora.
Mateu će u reprezentativnom dresu društvo praviti njegova klupska kolegica Natali Topić, brza hodačica koja je na državnim prvenstvima na stazi i cesti osvojila dvije bronce.
– U atletici sam kratko, svega dvije godine. Na početku sam trčala, a nakon jednog treninga trener je pitao želi li netko probati brzo hodanje i ja sam se javila, skromno će Natali.
Trener Ivan Radešić pun je hvale za svoje reprezentativce:
– Natali u budućnosti vidim isključivo na pobjedničkim postoljima, uvjeren je stručnjak koji svoju hodačicu smatra jednom od tri najtalentiranije djevojke u Hrvatskoj. Kada govorimo o Mateu, važno je da ostane u klubu, jer trenutno se „traži“ trenirajući više sportova. Ako prevagne atletika, mislim da će ostvariti odlične rezultate u koplju i kladivu, smatra trener čiji su treninzi pažljivo dozirani.
– Oni su svi još vrlo mladi, tako da manje koristimo utege i vježbe za snagu, a više za brzinu i tehniku bacanja, jer npr. bacači kugle tek se s 20 godina specijaliziraju za tu disciplinu, otkriva Radešić.
Odlični atletičari i organizatori natjecanja
Osim kao atletičari, Medulinci su se potvrdili kao odlični organizatori raznih natjecanja.
– Bili smo domaćini prvenstva Istre na stazi i u krosu, organiziramo i razne humanitarne utrke te jedno od kola tradicionalne Istarske zimske lige u trčanju. Baš smo bili domaćini prvoga kola prije mjesec dana, najavio je olimpijac iz Sydneya i pozvao sve ljubitelje rekreativnog trčanja da se pridruže utrkama.
– Uvijek je u Istri bilo rekreativnih trkača, ali posljednjih godina trčanje je postalo trend. Ljudi danas imaju vremena za rekreaciju, slobodno vrijeme koriste za vježbanje i na poluotoku je trčanje definitivno u modi, smatra nekadašnji sprinter, koji je uz potpredsjedničku poziciju Atletskog kluba Medulin paralelno i na onoj predsjedničkoj u Istarskom atletskom savezu.
– Organizirali smo nedavno ljetni kamp u Mrkoplju, trenirala su tri kluba, Medulin, Poreč i Labin. Pet dana izvrsno se radilo, a na kraju i „odmjerilo snage“ s atletičarima Grobnika koji su bili na pripremama u Delnicama, zadovoljno će predsjednik, koji je pozvao potencijalne nove članove da se priključe treninzima jednog od pet atletskih klubova s poluotoka.