„Vodeni gimnastičari“, tako bi kolokvijalno mogli nazvati sve skakače u vodu, pa tako i one Primorja 2010, mladog sportskog kolektiva koji samozatajno na bazenu na Kantridi, posljednjih desetak godina stvara vrsne skakače, potvrdivši se usput i kao odličan organizator domaćih te međunarodnih skakačkih natjecanja.
Prilikom naše posjete Primorjašima na Kantridi sve je „sijevalo“ od skokova, „vijaka“, okreta i drugih skakačkih figura uobičajenih u tom atraktivnom sportu.
-Otvaranjem bazenskog kompleksa na Kantridi pojavila se ideja o osnivanju kluba koja je ubrzo i realizirana dolaskom poznatog zadarskog trenera Šime Perića. Desetljeće rada i djelovanja brzo je prošlo, a danas smo prepoznati kao ozbiljan klub s oko 60-ak članova kadetske i juniorske dobi, naglašava trener Andrija Crnić.
A naziv „vodeni gimnastičari“ s početka teksta, nije nimalo slučajan.
-Bazu naših treninga sačinjavaju gimnastičke vježbe. Treniramo klasične gimnastičke elemente poput kolutova, stojeva, zvijezde, salta, svi koji dolaze u klub moraju svladati tu osnovnu gimnastičku tehniku, a tek onda slijede skokovi.
Teške ozljede iznimno rijetke
Iako laicima sve te skakačke „zračne vratolomije“ izgledaju prilično opasne, Crnić uvjerava kako su teže ozljede iznimno rijetke.
-Padne se „na pancu“, padne se na leđa, zna biti pomalo neugodno, ponekad se pojavi i neka modrica, ali ukoliko se prethodno napravi dobra gimnastička baza, nema straha.
Do novih članova, Primorjaši dolaze putem Ljetne škole skokova u vodu.
-Po školi smo postali prepoznatljivi, roditelji i djeca jako su zainteresirani i svake ih je godine sve više. Osim što kvalitetno provode svoje slobodno vrijeme, djecu učimo osnovnim tehnikama skoka, a naučeno im dobro dođe na moru, kada se pred prijateljima mogu pohvaliti unaprijeđenom skakačkom vještinom.
Posljednjih nekoliko godina Crniću u radu pomaže Zagrepčanka Ariana Androić, nekadašnja višestruka osvajačica medalja s raznih državnih te međunarodnih natjecanja, koja se, stigavši u Rijeku na studij psihologije, priključila Primorjašima.
Ništa bez hrabrosti, fleksibilnosti i ravnoteže
-Skokovi u vodu razvijaju fleksibilnost i ravnotežu, a odlični su i za svladavanje straha, smatra Ariana. Primjerice, nakon krivo izvedenog skoka koji izazove bol i crvenilo, isti element odmah se ponavlja, što s vremenom dovodi do jačanja psihe skakača te povećanja hrabrosti i vjere u sebe.

Uz Primorje, u Hrvatskoj trenutno djeluje desetak skakačkih klubova.
-Zadrani su najbolji, slijede zagrebački klubovi Medvešćak i Nemo, a nakon njih Primorje. Sve je više klubova i natjecatelja, kao nacija sve više skakački „rastemo“. Pojavila se nova talentirana generacija juniora s kojom se vrlo kvalitetno radi, što se vidi na rezultatima s velikih natjecanja. Tako smo na posljednjem Europskom prvenstvu osvojili medalju, a isti uspjeh ponovili i na svjetskoj smotri.
No, da bi se došlo do zapaženijih rezultata, potreban je predan svakodnevni rad.
-Naši natjecatelji svakoga dana treniraju po tri sata, odmaraju jedino nedjeljom. Zvuči puno, ali njihove kolege iz skakački razvijenijih zemalja dnevno su u bazenu po pet, šest sati, a osim gimnastike i treninga fleksbilnosti, puno se vremena provodi u teretani.
Najzapaženija članica kluba svakako je 18-godišnja Dolores Šuša, no među brojnim kvalitetnim skakačima ističe se i godinu dana mlađi Leo Stražičić.
-Skokovima u vodu bavim se posljednjih šest godina. Krenuo sam s košarkom i nogometom pa nastavio s plivanjem. Na bazenu sam se prvi put susreo sa skokovima u vodu koji su me odmah „osvojili“. Sport je vrlo zabavan, koriste se gotovo svi mišići, a treneri su odlični, kaže Leo, inače osvajač nekoliko brončanih medalja na državnim prvenstvima u disciplinama daske od jednog i tri metra.
Englezi i Kinezi najbolji
Iako su kod nas malo poznati široj javnosti, skokovi u vodu u mnogim su zemljama itekako popularna sportska disciplina.
-Englezi su donedavno u Europi bili bez prave konkurencije, a posljednjih godina počeli su ih ugrožavati Nijemci i Talijani, naravno, tu su i Amerikanci te Kina kao poznata skakačka supersila, istaknuo je Crnić.
Iako vrlo brzo dostignu svoj rezultatski vrhunac, skakači u vodu u svome sportu mogu uživati sve do duboke starosti.
-Master natjecanja vrlo su popularna, često na njima sudjeluju i skakači od 80+ godina starosti. Skokovi u vodu su poput vožnje bicikla, naučeno se ne zaboravlja i ako se spoje tijelo i glava, vrlo dobar skok moguć je u svakoj dobi.