Početak ožujka u Rijeci ponovo je bio u znaku šaha. 22. izdanje ženskog međunarodnog turnira „Cvijet Mediterana“ okupilo je deset vrhunskih šahistica koje su se svakodnevno borile u Šahovskom domu na Brajdi. Nakon drugog kola natjecanja sudionice su se nakratko opustile na Korzu, prisustvujući promociji turnira i tradicionalnoj partiji velikim figurama. Uz podršku igračica, medija i prolaznika igrali su riječki gradonačenik Marko Filipović te zamjenica župana Marina Medarić.

-Poznata su mi šahovska pravila, kao mali sam s nonićem često igrao šah. Zbog brojnih obaveza više ne stignem, jer partije ipak dugo traju, uz smiješak je rekao Filipović.
Među četiri hrvatske šahistice na turniru isticala se Zagrepčanka Mirjana Medić, istinska legenda našeg ženskog šaha.
-Organizatori su već tradicionalno, unatoč nepovoljnim okolnostima, okupili jake igračice. Volim igrati ovdje, dok me mozak služi i dok se osjećam zdrava igrat ću turnire kojih trenutno i nema previše.
Iako pripadnica „stare škole“, Medić ne žali za nekadašnjim šahovskim vremenima.
-Šah je puno dobio razvojem moderne tehnologije, jer putem interneta možete komunicirati s igračima iz čitavog svijeta, šahistima koje inače nikada ne bi upoznali. Svakako je bolje na natjecanja nositi laptop nego kofer pun knjiga kao nekada. Ono što mi se ne sviđa, barem kada je u pitanju domaća scena, jest nedostatak motivacije kod naših mladih šahistica. Djevojke u Hrvatskoj igraju do juniorske dobi, a onda većina napusti šah, dok u drugim zemljama njihove vršnjakinje dolaze do rejtinga od visokih 2400 bodova. Kod naših djevojaka jedino bi Ena Cvitan u skoroj budućnosti mogla do takve razine, smatra Medić.

Na turniru u Rijeci sudjelovala je i Ljilja Drljević, srpska šahistica koja se ove godine po treći put pojavila na Cvijetu Mediterana.
-Uvijek se jako ugodno osjećam u Rijeci, iako ovoga puta nisam počela dobro, priznala je Drljević. Kod nas je ženski šah nešto popularniji nego u Hrvatskoj, postoje djevojke koje bi jednoga dana mogle dostići kvalitetu i popularnost naših najpoznatijih igračica u povijesti Milunke Lazarević i Alise Marić.
Tri velemajstorice, četiri međunarodne i tri FIDE majstorice, dokaz su visoke kvalitete turnira.
-Najveća favoritkinja je Talijanka Olga Zimina, nositeljica titule muškog međunarodnog majstora, a tu je i Bugarka Viktoria Radeva. Spomenuo bih i četiri hrvatske šahistice, Anu Mariju Radiković, Patriciju Vujnović, Anu Berke te legendu našeg šaha Mirjanu Medić, koja se jedina od domaćih šahistica može pohvaliti osvajanjem Cvijeta Mediterana, informirao je direktor turnira i predsjednik Šahovskog saveza Primorsko-goranske županije Ivan Mandekić. Uz ove četiri igračice tu je i Ena Cvitan, aktualna prvakinja Hrvatske, i trenutno, uz Mirjanu Medić, naša najjača šahistica te Borka Frančišković, sedmerostruka državna prvakinja.
Uz funkciju direktora turnira i predsjednika Šahovskog saveza PGŽ, Mandekić obnaša dužnost izbornika ženske šahovske reprezentacije.
-Nismo u europskom vrhu, pripadamo nekoj „zlatnoj sredini“, na posljednjem Europskom prvenstvu od 31 države osvojili smo 18 mjesto. Izborili smo neriješene rezultate s Izraelom i Engleskom te pobijedili Austriju, što pokazuje da imamo određenu perspektivu, smatra Mandekić. Upravo Primorsko-goranska županija prednjači po kvaliteti, primjerice, od svih članica reprezentacije jedino Mirjana Medić nije Riječanka.
Nakon druženja na Korzu, valjalo se vratiti partijama u Šahovskom domu. Nakon uzbudljivih devet kola očekivano je pobijedila Talijanka Olga Zimina, dok su drugu poziciju podijelile Poljakinja Anna Kubicka te Bugarka Viktoria Radeva. Od naših predstavnica Ana Berke osvojila je petu, a Radiković šestu poziciju, dok su Vujnović i Medić završile osme.