Voda pod balonom bazena na Kantridi pjenila se proteklih dana „od jutra do mraka“. Mladi vaterpolisti Medvešćaka, Zagreba, Vukovara, šibenskog Solarisa, splitskog Jadrana, korčulanskog KPK, sisačke Siscije i domaćina Primorja, tijekom polufinalnog turnira Prvenstva Hrvatske pokazali su kako nema straha za budućnost našeg vaterpola.
-Kadeti su prva uzrasna kategorija koja igra po pravilima seniorskog vaterpola, jedine razlike su nešto manja lopta i kraće dimnezije bazena. U ovoj dobi najbitnije je da kroz sport nauče dobivati i gubiti pošto ih slične situacije čekaju kasnije u životu, smatra nekadašnji hrvatski reprezentativac i osvajač srebrne olimpijske medalje s Igara u Atlanti 1996. Damir Glavan, član Uprave Primorja koji je sva četiri dana pratio utakmice pod balonom. Zadovoljni smo našim kadetima, ima tu dosta kvalitetnih mladih igrača, a Patrik Turk i Vito Stupar bili su članovi momčadi mlađih juniora koja je na nedavno održanom Prvenstvu Hrvatske u Splitu osvojila brončanu medalju.

Glavanovo Primorje na domaćem se bazenu pokazalo u „dobrom svijetlu“.
-Trudimo se razvijati najvažnije motoričke sposobnosti igrača. Odlazimo u teretanu gdje radimo na jačanju muskulature te razvoju fleksibilnosti kako bi dečki što spremniji došli u starije kategorije, napominje trener kadetske momčadi Primorja Marijan Pichler.
Ipak, koronavirus je poremetio rad svima, pa tako i Primorjašima.
-Posljednje dvije godine nemamo kontinuitet rada, bit će teško ponovo uhvatiti stari ritam, zbog nedostatka natjecanja manje je djece. Treba nam više turnira, više odlazaka na zajedničke pripreme kako bi djeca bila motiviranija, jer vaterpolo je zahtjevan sport u kojem je bez maksimalne pripremljenosti teško izvesti i najosnovnije pokrete, ističe Pichler.

Turnir u Rijeci nije mogao proći bez jedne od domaćih vaterpolskih institucija, momčadi splitskog Jadrana koja je u Rijeku stigla s 14 dječaka i jednom djevojčicom, 15-godišnjom Jelenom Butić, najmlađim izdankom čuvene splitske vaterpolske obitelji. Uz Jelenu, vaterpolo treniraju i njezina starija braća Krešimir, Zvonimir i Domagoj, te sestre Ivana, Domina i Magdalena.
-Prvo je otac igrao vaterpolo pa povukao najstarijeg brata Krešu koji je prije trenirao plivanje, dok je sestra Ivana počela trenirati u sklopu rehabilitacije nakon loma ključne kosti. Brat Zvone također je došao s plivanja, a nama ostalima vaterpolo je „prva ljubav“, sa smiješkom je kazala najmlađa vaterpolistica obitelji Butić.

Jelena je „novopečena“ seniorska reprezentativka, koja se, osim s vršnjakinjama, u bazenu redovito “tuče” sa suprotnim spolom.
-Već četiri godine igram s dečkima, a vjerovali ili ne, lakše je s muškima jer se ne potežu za kupaće kao cure, otkrila je tajnu simpatična Splićanka.
Zadovoljan Jelenom, ali i ostalim igračima bio je trener Jadranaša Egidio Košta.
-Djeca treniraju čitavu zimu i jedva su dočekala turnir poput ovoga. Jadran je klub koji je oduvijek poseban naglasak stavljao na svoju Školu vaterpola. Nadam se da će ovogodišnji izvrsni rezultati našeg muškog i ženskog kluba (osvajanje Kupa, op.a.) mladima predstavljati motiv da dođu kod nas. Kao i svi ostali klubovi suočeni smo s nedostatkom djece, ne samo zbog tehnologije koja ih odvlači od sporta, nego i velikog broja klubova koji djeluju u Splitu, naglašava Košta.

Za razliku od Jadrana, kluba s dugogodišnjom tradicijom i velikim rezultatima, Vukovar je sredina u kojoj je vaterpolo tek u začecima.
-Klub postoji četiri godine, po čemu smo najmlađi u Hrvatskoj. Osnovan je nakon izgradnje olimpijskog bazena u našem gradu, a izboreni polufinalni kadetski turniri u Šibeniku i Rijeci kruna su našeg dosadašnjeg rada, ističe trener Vukovara Krešimir Musulin. U klubu trenira 70-ak djece, a dugoročni ciljevi su nam masovnost te stvaranje kvalitetne seniorske momčadi.
Hrvatsku metropolu u Rijeci su predstavljala dva kluba, Medvešćak i Zagreb.
-Iako je Mladost u seniorskoj kategoriji jedan od najboljih hrvatskih i europskih klubova u povijesti vaterpola, u mlađim kategorijama s njima smo ravnopravni, kaže trener mladih vaterpolista Zagreba Malvin Baždar. Ipak, kada dođe u starije kategorije većina klinaca prelazi kod njih. Treniramo na olimpijskom bazenu u Utrinama, ali nažalost dijelimo pruge s ostalim klubovima.
Čini se kako većina klubova u Hrvatskoj ima isti problem.
–Sve manje djece upisuje se na vaterpolo. Mislim da je kriva slaba promocija vaterpola kao sporta, dok je drugi razlog njegova specifičnost i težina. Vaterpolo se, razliku od većine drugih sportova, ne može trenirati samostalno, moraš doći na trening i teško raditi, a nema novca ni menadžera kao npr. u nogometu. Djecu pokušavamo privući pričom kako je vaterpolo najakademskiji hrvatski sport. Upravo zato što vaterpolom ne mogu osigurati egzistenciju, treneri na prvo mjesto stavljaju školske obaveze djece pa vaterpolisti u pravilu završavaju fakultete, magistriraju i doktoriraju, u velikom su broju prisutni na vodećim funkcijama, ističe trener Zagreba.
A nakon zanimljivog četverodnevnog nadmetanja u Rijeci četiri su momčadi izborile Final 8 u Zadru. Najbolju igru pokazali su kadeti zagrebačkog Medvešćaka koji su uvjerljivo porazili sve svoje protivnike. Domaće Primorje plasiralo se na drugu poziciju, a zadarski bazen isprobat će i kadeti splitskog Jadrana te šibenskog Solarisa. Petu poziciju osvojio je korčulanski KPK, šestu Zagreb, dok su posljednja dva mjesta pripala Vukovaru i Sisciji. Kadeti Primorja do druge su pozicije stigli u sastavu Matija Ćurić, Fran Dekanić, Tomislav Prodan, Ivan Stanković, Bruno Pipinić, Niko Jović, Patrik Turk, David Vukelić, Dominik Strenja, Vito Stupar, Tarik Čočić, Grigo Mandrapa, Bartol Dragičević, Frane Tiškivski, Karla Ružić, Jakov Šurbek i Ivano Sudulić.