Boks, judo, karate, kendo, taekwondo, triatlon i gimnastika, „rame uz rame“ s plivanjem, daljinskim plivanjem, vaterpolom, ronjenjem, sinkroniziranim plivanjem i skokovima u vodu na Bazenima Kantrida. „Na prvu“ neobično, ali s obzirom na bogat program proslave Hrvatskog olimpijskog dana u Rijeci itekako logično. Manifestacija koja se ove godine s Korza preselila na dvije lokacije, Kantridu i Platak, okupila je veliki broj sportašica i sportaša u čak 17 sportova.
-S obzirom da su proteklih godina na proslavi na Korzu vodeni sportovi bili pomalo zakinuti, odlučili smo dio ovogodišnjeg programa preseliti na Kantridu. Zadovoljni smo odazivom klubova, ali i brojkom od desetak tisuća mladih koji se u Rijeci rekreativno ili natjecateljski bave sportom, rekla je predsjednica Riječkog sportskog saveza Dorotea Pešić Bukovac.
Atletika, plivanje i gimnastika kao “bazični” sportovi
Trostruki olimpijac i koordinator struke Plivačkog kluba Primorje Krešimir Čač podizanjem olimpijske zastave otvorio je proslavu, nakon čega je uslijedila demonstracija sportova.
-90% programa Plivačkog kluba Primorje odnosi se na obuku neplivača, usavršavanje plivačkih znanja i školu plivanja nakon čega se djeca odlučuju za nastavak treninga u natjecateljskom ili rekreativnom programu. Oko 10% onih koji se odluče za natjecateljsko plivanje kreće u dugogodišnji ciklus treninga. Proces započinje s pet, a često završava s devet treninga tjedno, što predstavlja doista ozbiljan angažman. Roditeljima bih preporučio da dijete između četiri i sedam godina starosti usmjere u atletiku, plivanje ili gimnastiku, riječ je o bazičnim sportovima u kojima djeca razvijaju osnovne motoričke sposobnosti potrebne i u ostalim sportskim granama. Specijalizacija za određeni sport slijedi tek u dobi od 10-12 godina, a do tada je najbolje proći kroz programe što više različitih sportova, naglasio je Čač.

Hrvatski olimpijski dan na Bazenima Kantrida nije mogao proći bez vaterpolista Primorja Erste Bank.
-Početkom rujna krenuli smo s upisima djece u Školu vaterpola. Odaziv je jako dobar, a upis besplatan. Iskoristio bih priliku i pozvao sve djevojčice i dječake rođene 2011. ili mlađe da se jave i počnu s treninzima, rekao je “srebrni” olimpijac s Igara u Atlanti 1996. godine i član Uprave Primorja Damir Glavan. Na početku obuke naglasak je na svladavanju osnovnih plivačkih vještina, jer bez kvalitetnog plivanja nema niti kvalitetnog vaterpola. Nakon prve faze slijedi učenje najosnovnijih vaterpolskih elementa poput nogu, bicikla i sličnih početnih vježbi. U idućoj fazi djeca dolaze u kategoriju prednatjecatelja i odigravaju prve utakmice. S našim školovanim i iskusnim trenerima trenira se ponedjeljkom, srijedom i petkom u večernjim satima.
Dio velike riječke „vodene“ obitelji su i članovi Kluba skokova u vodu Primorje 2010.
-Trenutno brojimo 50-ak članova, većinom mladih. Čim dijete nauči plivati može početi skakati, obično se to događa u dobi od šest, sedam godina. Skokovi u vodu nemaju gornju dobnu granicu, često na natjecanjima s velikim uspjehom sudjeluju i skakači od osamdeset godina starosti, istaknuo je trener Primorja 2010 Andrija Crnić. Skokovi u vodu možda izgledaju opasni, ali ustvari uopće nisu. Nema tu nekih težih padova, a ako se i padne najčešće je to „na pancu“ ili leđa. Peče tri, četiri minute, ali brzo se nastavlja s treningom. Treniramo radnim danima od 17 do 20 sati, a unutar tog trosatnog termina izmjenjuje se više uzrasnih kategorija.
Gimnastičari i kendoke na Bazenima Kantrida
Gimnastičari Rijeke i Vite, uz bazen su demonstrirali zahtjevne tehničke elemente tog popularnog bazičnog sporta.
-Gimnastički klub Vita broji oko 250 članova, a postoji od 2000. godine. Naše članice Mila Prpić i Sofia Mešter upravo su se vratile s Europskog prvenstva u Munchenu gdje su ostvarile odlične rezultate, pogotovo Mila koja je u višeboju u konkurenciji 80 gimnastičarki osvojila 22. mjesto. Trenutno se pripremamo za nastup na Balkanskim igrama u Turskoj na kojima očekujemo nekoliko medalja. Uz pratnju roditelja, u sklopu programa “Bebe i mame” u klub primamo već djecu od dvije i pol godine, rekla je trenerica Vite Julija Ljubančić.

-Gimnastički klub Rijeka djeluje od 1973. godine. Imamo 200-tinjak članova, a treniramo u dvorani na Belvederu. Rekreativci imaju dva termina tjedno, dok natjecatelji treniraju četiri sata dnevno. Marko Jovičić i Nika Kukuljan Frleta trenutno su najuspješniji članovi te sudionici najvećih europskih i svjetskih smotri. S najmlađom djecom razvijamo osnovne motoričke sposobnosti, prije svega snagu, i ravnotežu, informirala je trenerica Lea Stanić.

Riječanima su se predstavile i kendoke. Obučene u crne haljine s maskama na glavi i povicima kod svakog zamaha štapom, izazivale su veliku pozornost okupljenih posjetitelja.
-Postojimo 12 godina, a imamo 30-ak članova, od čega 15-ak djece, rekao je trener Kendo kluba Rijeka Ivan Marko Tomljenović. Kendo je vještina nastala na tradiciji japanskih samuraja. Cilj borbe je drvenim mačem protivniku zadati ispravan udarac koji se potom boduje. Treniramo u Dvorani mladosti tri puta tjedno po sat i pol.

Osim na Kantridi, Hrvatski olimpijski dan slavio se i na Platku. Održana je demonstracija atletike, košarke, rukometa, odbojke, skijaškog trčanja, šaha i triatlona, a posebno atraktivan bio je trening poznatog osobnog trenera Marija Mlinarića na kojem su sudjelovali brojni rekreativci iz svih krajeva Hrvatske.
Na posebnim punktovima predstavili su se Društvo Crvenog križa PGŽ te Hrvatski zavod za javno zdravstvo programom “”Živjeti zdravo”, dok je Hrvatska olimpijska akademija održala olimpijske radionice za djecu. U organizaciji GSC-a Platak organiziran je “Dan otvorenih vrata”, na kojem su svi zainteresirani po promotivnim cijenama uživali u korištenju sportskih terena, vožnji bicikala i autića na pedale, skakanju na trampolinu, disk golfu i tubingu.