Ulazak mladih u svijet sporta danas je drukčiji nego nekada. Dok se prije samo nekoliko desetljeća s organiziranim sportskim treningom započinjalo u nižim razredima osnovne škole, ali odmah biralo sportsku granu, današnja djeca sa sportskim aktivnostima započinju u vrtićkoj dobi. No, prije nego uđu u nogometne, košarkaške, atletske ili neke druge konkretne sportske „vode“, budući sportaši u sklopu univerzalne sportske škole prolaze kroz programe razvoja koordinacije, brzine, eksplozivnosti, fleksibilnosti ili agilnosti, osnovnih motoričkih sposobnosti izuzetno bitnih za kasniju uspješnu sportsku izvedbu. Upravo takav program organiziran je početkom jeseni u sklopu Škole nogometa Nogometnog kluba „Pomorac 1921“ iz Kostrene.
-Kako je na upise u Pomorac dolazilo puno djece previše malene za treniranje nogometa, odlučili smo se u sklopu Škole nogometa otvoriti i Univerzalnu sportsku školu u koju smo uključili mališane od tri do šest godina starosti. Djeca treniraju dva puta tjedno podijeljeni u dvije skupine, ovisno o starosnoj dobi, rekao je voditelj Škole nogometa NK Pomorac 1921 Vanja Paškvan.
U dvorani u sklopu stadiona u Žuknici pod nadzorom mladih kineziologinja Matee Tomičić i Laure Fućik redovito trenira dvadesetak razigranih mališana.
–Koordinacija je najvažnija motorička sposobnost u njihovoj dobi, a radimo i na fleksibilnosti, agilnosti i prostorno-vremenskoj preciznosti. No osim razvoja tzv. biotičkih znanja i temeljnih motoričkih sposobnosti, trudimo se djeci usaditi” disciplinu, fair play i međusobnu komunikaciju, naglasila je trenerica Matea Tomičić.
Treninzi malih „Pomoraca“, pažljivo su osmišljeni.
-Vježbanje traje oko 45-50 minuta, a započinje uvodnom igrom od 15-ak minuta. Nakon igre koja „potiho“ uključuje razvoj njihovih aerobnih sposobnosti te koordinacije, slijedi razgibavanje s kretnjama koje često djeca sama izmisle. U drugom dijelu treninga uključujemo poligone koji zbog svoje dinamike i složenosti razvijaju dječju pažnju i koncentraciju, odnosno njihove kognitivne sposobnosti. U završnom dijelu treninga smanjujemo intenzitet igrajući laganije igre da se polako smire i opušteni vrate roditeljima, kazala je Matea.
Treninzi u Žuknici podijeljeni su u posebne tematske cjeline.
–Jednu sportsku granu obrađujemo na tri uzastopna treninga, a učimo ih osnove atletike, gimnastike, nogometa, rukometa, košarke i raznih borilačkih sportova. Uključujemo i rekvizite koji nam stoje na raspolaganju, a osim poligona najviše ih zanimaju igre, posebno one koje uključuju brze promjene ritma i kretanja.
Među desetak malih sportaša sve su zadatke s osmijehom svladavali četverogodišnja Manuela Nikolić i petogodišnji Marko Jurković.
-Danas smo vježbali atletiku, bacali kuglu i trčali, otkrila je Manuela, šapnuvši nam kako od svih sportova najviše voli karate.
-Sviđa mi se kad skačemo u dalj. Najviše volim nogomet, a od nogometaša Luku Modrića, rekao nam je Marko koji je tijekom treninga nosio dres s imenom svog sportskog idola.

A kada jednoga dana dovoljno razviju svoje motoričke sposobnosti, mali će Kostrenjani postati članovi nogometne, košarkaške ili možda neke druge sportske ekipe . No bez obzira za koju se sportsku granu odluče, motorika razvijena u najranijoj dobi ostat će zauvijek upisana u njihov sportski DNK.