Puno je „vode proteklo Rječinom“ od vremena kada je jedan riječki sportski vikend bio obilježen europskim košarkaškim „štihom“. Proteklih dana Europa je nakratko „svratila“ u Rijeku i to zahvaljujući vodstvu Europske košarkaške lige mladih (EYBL), koje je jedan od turnira tog prestižnog natjecanja mlađih kategorija odlučilo povjeriti kvarnerskoj prijestolnici. Od subote, 21. do ponedjeljka, 23. siječnja, uz domaću selekciju grada Rijeke i lošinjske Jadranke okupljenu pod imenom „Ri-Basket“, u dvorani Centra Zamet nadmetale su ekipe Admirals Chisinau (Moldavija), Basketball Academy Amsterdam (Nizozemska), Beko (Srbija), Elite Euro Talent Selection (Italija), CSM Oradea (Rumunjska), CSU Sibiu (Rumunjska) i Budapest Bulls U16 (Mađarska).
Kroz EYBL “prošlo” preko 200 klubova iz čitave Europe
-Projekt je započeo inicijativom baltičkih zemalja krajem 90-ih, s ciljem da se mladim košarkašima diljem Europe u kontinuitetu omoguće jake međunarodne utakmice. Liga je dodatnu vrijednost i legitimitet dobila priznanjem Svjetske košarkaške federacije (FIBA-e), a kroz nju je do sada prošlo 200-njak klubova iz čitave Europe. U Ligu smo se uključili u kolovozu prošle godine nastupom na turniru u Budimpešti, gradu u kojem se nalazi njezino sjedište. Iako nas za sada rezultat ne prati, u vodstvu EYBL-a procijenili su kako smo dovoljno kvalitetni da se dugoročno zadržimo u europskom društvu, naglasio je predsjednik Košarkaškog saveza Grada Rijeke Sanjin Kurević.
Sudjelovanje u EYBL-u dio je nove riječke košarkaške priče, odnosno nedavnog dogovora klubova kojim je uspostavljena tzv. „piramida“, ili sustav u kojem će Ri-Basket brinuti o selekciji mlađih kadeta, FSV kadeta, a Kvarner 2010 juniora i seniora. Slijedom novih riječkih „košarkaških vjetrova“ dogodilo se sudjelovanje u Ligi koje polako donosi prve plodove.
-Sudjelovanjem na turnirima EYBL-a djeca dobivaju veliko sportsko i životno iskustvo. Osim što nekoliko puta godišnje osjete snagu svojih vršnjaka iz drugih europskih zemalja te košarkaški napreduju, polako postaju i „građani svijeta“, a to su stvari koje „nemaju cijenu“. Turnir u Rijeci organizirali smo uz veliku podršku Grada Rijeke i Riječkog sportskog saveza, i to nakon što je talijanska Firenza odustala od domaćinstva, dodao je prvi čovjek riječke košarke.
S Kurevićem se slaže iskusni riječki košarkaški trener i djelatnik Robert „Bobo“ Jurković.
-Ovo je jedna jako lijepa priča koju u idućim godinama želimo dodatno nadograditi. To što za sada nemamo pobjedu možda je manje bitno, ali istodobno nam pokazuje gdje se trenutno nalazimo. Unatoč određenoj kvaliteti ekipa koje su došle ovdje, ne radi se ipak o kremi europske košarke, više nekoj sredini. Mi smo trenutno tu gdje jesmo, a nastupi na ovakvim turnirima predstavljaju nam motiv za još jači i kvalitetniji rad.
Europska košarkaška “školarina” za riječke košarkaške talente
Tijekom tri natjecateljska dana Ri-Basket je odigrao tri susreta, a s druge strane parketa stajali su Basketball Academy Amsterdam te rumunjski klubovi Oradea i Sibiu.
-Najvažnije je da se primjećuju promjene kod naših igrača, pa iako i dalje nemamo niti jednu pobjedu, gubimo s malom razlikom koševa. Moramo biti strpljivi i uz neke korekcije u samoj selekciji, vjerujem kako će brzo doći i pobjede. Dečki su na početku djelovali statično i impresionirano, dok su im sada govor tijela i reakcije u igri bitno drukčiji. Moram istaknuti da su nam na ovom turniru zbog ozljede i bolesti nedostajali kapetan Erik Kušeta i naš najborbeniji igrač Karlo Štimac, s njima bi zasigurno bili još konkurentniji. Od ostalih, istaknuli su se talentirani Nino Kurević i Dražen Polovina koji najviše „vuku“ u igri, iako obojica moraju još puno učiti, smatra trener Stevica Rusmir.
A među igračima koji su „branili boje“ Rijeke na Zametu našao se i igrač poznatog nogometnog prezimena, Fran Frigan. Mladi košarkaš prezime dijeli s poznatim napadačem HNK Rijeka Matijom, ali ne slučajno, jer dvojicu sportaša vežu tijesne rodbinske veze.
-Matija mi je bratić, na početku razgovora otkrio je Fran. Organizacija ovog turnira je jako dobra, protivnici isto tako, a utakmice koje ovdje igramo daju nam veliko iskustvo.
Riječanima se u Centru Zamet predstavio i Beko, ekipa iz glavnog grada Srbije koja se isticala kvalitetom igre i pojedinaca.
-Košarkaški klub Beko osnovan je 1986. godine u beogradskom naselju Palilula. Imamo oko 600 klinaca, a djelujemo u 12 osnovnih škola. Kod nas u Beogradu treninzi i utakmice mlađih kategorija odvijaju se u dvoranama osnovnih i srednjih škola. Oslanjamo se uglavnom na ono što se izgradilo u bivšem sistemu, ima novih dvorana ali ne previše, rekao je predsjednik Beka Damir Bogućanin, zadovoljan nastupom svoje ekipe te organizacijom riječkog turnira.
-Više puta bio sam u Hrvatskoj, ovdje se uvijek ugodno osjećam. Naši domaćini se izuzetno trude, organizacija turnira i gostoprimstvo su na najvišoj razini, a do sada nisam znao da u Rijeci imate tako kvalitetnu sportsku dvoranu.
Svakog vikenda 600 košarkaških utakmica
Ako smo u nogometu i rukometu ispred Srbije, u vaterpolu otprilike podjednaki, odbojka i košarka su sportovi koji itekako pretežu na stranu naših istočnih susjeda. No kada je Bogućanin, inače član predsjedništva Košarkaškog saveza Beograda, otkrio razmjere masovnosti i popularnosti tamošnje košarke, još je jasnije da izreka kako „kvantiteta rađa kvalitetu“, najčešće”drži vodu”.
–U Beogradu postoji oko 300 registriranih košarkaških klubova, a samo tijekom jednog vikenda odigra se preko 600 utakmica mlađih kategorija. Nogomet je i dalje daleko najpopularniji među klincima, a košarka odmah do njega. Nažalost, rukomet mlađih kategorija prilično je „utihnuo“, sve je manji broj djece koja ga treniraju, ali zato je odbojka, pogotovo ženska, jako razvijena.
Razvijena je i EYBL, liga, natjecanje u kojem su najbolje riječke mlađe kadete ove sezone po prvi put “obasjala svjetla europske pozornice”. No, to je samo početak njihove međunarodne košarkaške priče, jer prema najavama iz riječkog Košarkaškog saveza, iduće godine na turniru će sudjelovati s dvije ekipe.
Sastav Ri-Basketa na EYBL turniru u Rijeci:
Dražen Polovina, Fran Frigan, Karlo Zabavnik, Nino Kurević, Adrian Čačić, Toma Gršković, Borna Čužić, Moreno Kučić, Gabriel Zlendić, Andro Žnidaršić, Marko Debelac i Lovre Rogić.