Kada bi Zorana Vakulu zamolili da definira pojam „nevera“, najpoznatiji hrvatski meteorolog vjerojatno bi odgovorio kako je riječ o iznenadnoj oluji i grmljavinskom nevremenu od kojeg je najbolje pobjeći „glavom bez obzira“. E, pa tako nekako je i u svijetu hrvatskog pikada, jer kad krene „grmljavina s Viškova“, protivnicima Pikado kluba Nevera uglavnom se “loše piše”. Kroz klub koji je upravo proslavio 25-tu obljetnicu rada prošli su brojni igrači, među kojima „zlatnim slovima“ stoji ispisano ime Marinka Lovrića, nekadašnjeg svjetskog prvaka u disciplini 901 DO.

-Marinko je 2001. godine u toj brzinskoj disciplini od početnog 901 boda za 36,9 sekundi došao do nule, što je bio nevjerojatan rezultat kojem su tijekom prijenosa na Eurosportu svjedočili gledatelji širom svijeta. Kasnije su ukinuli tu disciplinu, vjerojatno zato što su shvatili da je Marinkov rekord nemoguće srušiti, rekao je predsjednik i dugogodišnji igrač Nevere Jasmin Hodžić.
Začeci “Nevere” u konobi “Nevera”
Prije desetak dana, klub je proslavio 25 godina djelovanja.
-U tom dugom periodu kroz Neveru je prošlo 80-ak igrača, a trenutno imamo tri natjecateljske ekipe, od toga dvije prvoligaške te „Nevera Gunse“ koji se s velikim uspjehom natječu u trećeligaškoj konkurenciji. Možemo se pohvaliti s tri titule državnog prvaka, osvojene 2001., 2003. i 2013. godine. Nažalost, ostali smo bez ženske ekipe, nekada vrlo uspješne na državnoj razini. Posebno bih istaknuo Vlastu Stankić i Vlatku Lešić, koje su svojevremeno osvajale titule državnih prvakinja u pojedinačnoj konkurenciji.

Neverina priča započela je daleke 1998. godine u istoimenoj konobi u Marinićima.
-Neveru su osnovali Veljko Tibljaš i Damir Gibičar, a počelo se u ležernom tonu, bez nekih velikih natjecateljskih ambicija. Bili su tu i Sandi Karavidić te njegov pokojni otac, a ubrzo sam iz ekipe opatijskog Amsterdama stigao i ja, prisjetio se predsjednik Nevere. Puno nam je u počecima rada pomogao Goran Protega, već tada ozbiljan igrač koji je inicirao i osnivanje Riječke pikado lige.

Neverini uvjeti rada izazivaju divljenje konkurenata.
–Od Općine Viškovo na korištenje smo dobili prostor koji se sastoji od dvije sale za pikado i prostorije za druženje, čime se ne može pohvaliti niti jedan drugi klub u Hrvatskoj. Tu se svakodnevno okupljamo, družimo se i treniramo, to je puno viša razina nego kad smo djelovali u kafiću pomiješani s ostalim gostima, istaknuo je Hodžić.
Osim na popisu osnivača kluba, ime Veljka Tibljaša ističe se i na listi najuspješnijih igrača u povijesti Nevere.
–Pikado je zahtjevan sport, treba puno vremena da se „uhvati ruka“, a kasnije veliku ulogu igra i psiha. Potrebna je ogromna koncentracija, treba ostati miran na provokacije sa strane koje se dešavaju tijekom mečeva. Naravno, vrlo važna je tehnika bacanja, a teorija pikada kaže kako bi ruku prilikom izbačaja trebalo držati pod kutem od 90 stupnjeva, rekao je Tibljaš, koji smatra kako je sudjelovanje na turnirima najbolji mogući trening.
-Za razliku od treninga u klubu, na turnirima se natječemo s ostalim igračima, s kojima se ne susrećemo svakoga dana. Jer, kada igramo sa svojim klupskim kolegama ne osjećamo tremu niti strah, sve ide „kao po loju“, dok je na natjecanju odgovornost puno veća.
U zapadnoj Europi pikado je izuzetno popularan sport, a glavni igrači obožavani poput najvećih nogometnih zvijezda.
–Velika Britanija, Njemačka i Nizozemska najrazvijenije su zemlje, a Svjetsko prvenstvo koje se svakog prosinca održava u Londonu planetarno je popularno natjecanje s velikim novčanim nagradama. Natječe se u disciplini 501 double out, a igra se sa strelicama koje imaju željezne špiceve. Hrvatska je do sada imala četiri predstavnika u profesionalnom društvu, među kojima se trenutno ističe Boris Krčmar. Po brojnosti i rezultatima kod nas trenutno prednjači Splitsko-dalmatinska županija, a slijede Zagreb i Primorsko-goranska županija.
Iako se pikadom bave isključivo zbog ljubavi prema tom sportu, „gušt“ je na nekom lokalnom natjecanju doći do simbolične novčane nagrade.
-Uplate su do sada iznosile 50 kuna, a nagradni fond raspoređen je tako da pobjednik dobije 50% ukupnog iznosa, drugoplasirani 30, a treći 20% novca.
Sudeći po svemu viđenom, za Neveru “nema zime”, jer odlični uvjeti rada, ljubav prema pikadu te nadolazeća generacija „pikado gunsa“, garantiraju još puno „grmljavina“ i „nevera“ uspješne viškovljanske pikado družine.