Karatisti Kachija, uspješne sportske družine iz Viškova na svako natjecanje dolaze s jasno izraženim pobjedničkim stavom. Kako bi drukčije, kad ime njihovog kluba na japanskom znači pobjeda.
-Postojimo 12 godina, a brojimo 60-ak članova, pretežno mlađeg uzrasta. Tu su i Tea Ostojić te Luka Šipić, dvoje uspješnih seniora koji zajedno s ostalim članovima sudjeluju na brojnim međunarodnim, državnim i županijskim natjecanjima. Treniramo u dvorani Osnovne škole „Sveti Matej“ u kojoj imamo dobre uvjete rada, rekla je trenerica i dopredsjednica kluba te uspješna karate sutkinja Ivana Vuletić.

U Kachiju treniraju djeca različite dobi, od predškolaca do srednjoškolaca.
-U karate vrtiću sve vježbe „provlačimo“ kroz igru. Djeca se zagrijavaju uz omiljenog graničara ili „ledenu babu“, slijedi dinamičko razgibavanje i razvijanje koordinacije te ostale motorike pomoću specifičnih atletskih i gimnastičkih vježbi. Centralni dio treninga zauzima učenje osnova karatea, odnosno kataških tehnika. Polaskom u školu djeca nastavljaju sa sustavnim treningom, a specijalizacija za kate ili borbe slijedi tek oko dvanaeste godine života, naglasio je trener Kachija Bojan Trivić.
Kao i u svakom drugom sportu, „bez muke, nema nauke“.
Red, rad i disciplina
-Red, rad i disciplina, stari su recept za uspjeh. Potreban je dugogodišnji predani trening i „upijanje“ savjeta trenera. Primjerice, put do crnog pojasa dug je osam, devet godina mukotrpnog rada. Jednom godišnje organiziraju se polaganja za pojaseve, a da bi došli na viši stupanj karatisti moraju usvojiti i pokazati određene ručne i nožne tehnike. Što je viši stupanj i znanje mora biti veće.
Mnoge su generacije odrastale uz legendarne karate filmove i akcijske junake, koji su danas prekriveni neizbježnom „patinom zaborava“.
-Karateom sam se kao i brojni drugi vršnjaci počeo baviti oduševljen filmovima Bruce Leeja, Jackieja Chana i Jean-Clodea Van Dammea, sa željom da budem poput njih. Danas je neko drugo vrijeme, klinci u karate ulaze jer su im prijatelj ili ekipa iz kvarta krenuli na treninge, sa smiješkom će Trivić.
U Kachiju se ponose brojnim uspješnim članovima.
-Istaknuo bih vrlo perspektivne Emily Šekulju, Laru Šerić, Ajlu Bajrić, Lukasa Dobrea, Tonija Delića te posebno Auru Rahmanović.
A „aura“ Aure Rahmanović sve je „blještavija“, jer ta uspješna 17-godišnja karatistica odnedavno je vlasnica crnog pojasa prvi dan.

-U karateu sam već jedanaest godina, a najvećim uspjehom smatram ostanak u ovom sportu. Nekoliko puta osvojila sam peto mjesto na državnim natjecanjima, a 2020. došla do županijske titule. Treniram gotovo svakoga dana po sat i pol, odmorim eventualno vikendom.
Zanimljiv je Aurin odgovor na pitanje što je toliko privlači karateu.
–Mene karate smiruje, a istovremeno čini jačom osobom. Naučio me disciplini, toleranciji, pristojnosti, poštivanju starijih, ali i mlađih od sebe. Željela bih ostati u karateu, prvo kao sutkinja, a kasnije kao trenerica koja svoje znanje prenosi mladima.
Lako se “zakačiti” za treninge u Kachiju (kačiju). Pozitivno ozračje, odlični treneri i dobri uvjeti rada garantiraju lijepu karate budućnost te nastavak stvaranja uspješnih sportaša i kvalitetnih mladih ljudi.