S pješčanih plaža Kalifornije i Havaja na kojima je „začeta“ prije stotinjak godina, odbojka na pijesku polako se proširila čitavim svijetom. Demonstracijski sport na Olimpijskim igrama 1992. u Barceloni, četiri godine kasnije u svojoj „kolijevci“ SAD-u, postao je ravnopravan član velike olimpijske obitelji. Baš nekako u to vrijeme izmaka dvadesetog stoljeća „mlađi brat“ dvoranske odbojke „uhvatio“ se i kod nas. Prvi turniri u Hrvatskoj održani su početkom 90-ih, a na jarunskom jezeru u Zagrebu izgrađen je prvi Centar odbojke.
Prije desetak godina odbojkom na pijesku „zarazili“ su se i Opatijci. Odbojkaški entuzijast Mladen Đorđević osnovao je klub koji je nakon samo pet godina postojanja 2019. godine došao do titule prvaka države. Prestižan naslov obranjen je i u iduće dvije sezone, što od pokretanja lige prije dvadesetak godina, osim Opatijaca nikome nije uspjelo.
-Do osnutka kluba na našem se području rekreativno igralo na plaži u Ičićima, na kojoj smo 2014. godine organizirali međunarodni turnir „Ičići Masters“ koji postoji i danas, rekao je jedan od osnivača i igrača Opatije Ivan Đorđević.
Tijekom desetljeća postojanja, dres Opatije nosili su domaći igrači, ali i brojni internacionalci.
-Brojimo pedesetak članova, a uz Opatijce i Riječane, u ekipi imamo i odbojkaše iz Varaždina, Čakovca i Splita, kao i susjednih Slovenije, Srbije i BIH. Osamdeset posto igrača dolazi iz velike odbojke, a osim seniorske momčadi u klubu postoje juniori i kadeti u ženskoj i muškoj kategoriji. Zanimljivo kako su prvo klupsko zlato 2016. godine donijeli mlađi kadeti, a prošle su godine juniorke osvojile državno prvenstvo, što im je donijelo i priznanje Grada Opatije za najbolju mladu ekipu, naglasio je Đorđević.

Odbojka na pijesku prvenstveno je ljetni sport, pa se i natjecanje u Prvoj hrvatskoj ligi organizira tijekom tri ljetna mjeseca.
-Sudjeluje osam klubova, a osim nas, tu su aktualni prvak Siget, Umag, Vukovar, Zagreb, Žnjan, Fažana i Čazma, dok su Čakovec i Osijek ispali iz elitnog ranga. Prvenstvo se sastoji od tri turnira na kojima se igra dvokružno. Na ta tri okupljanja odigra se ukupno 112 utakmica.
Pravila odbojke na pijesku nešto su drukčija od onih velike odbojke.
-Igra se na dva dobivena seta, a za razliku od velike odbojke u kojoj se na terenu nalazi po šest igrača u svakoj ekipi, na pijesku se igra dva na dva. Teren je manji, a lopta prilagođena vanjskim uvjetima.
Najveće sile odbojke na pijesku nalaze se na gotovo svim kontinentima.
-U muškoj konkurenciji najbolji su Brazilci, Nizozemci, Norvežani i Šveđani, a kod žena Brazilke, Talijanke, Australke i Kineskinje.
I taktika tijekom meča puno je drukčija nego ona u velikoj odbojci.
–U odbojci na pijesku nema zamjene, a samim time psihološki je puno zahtjevnije. Ako se netko ozlijedi, nastavlja se dalje po onoj „snađi se druže“. Taktika tijekom igre odabire se sukladno vremenskim uvjetima koji su važan faktor, istaknuo je Đorđević.
Opatijski „pjeskaši“ treniraju na plaži u Ičićima.
-Nažalost, teren u Ičićima nalazi se na javnoj površini, pa se ponekad dogodi da dođemo na trening, a teren nam već zauzmu kupači. Stoga biramo manje atraktivne termine, kako bi takvu mogućnost što više smanjili, rekao je Đorđević, pozvavši sve na skorašnje, jubilarno 10. izdanje turnira „Ičići Masters“, na kojem će se i ove godine u lipnju okupiti „krema“ odbojke na pijesku.