Baviti se sportom od „malih nogu“ sve do zrele seniorske dobi i tijekom čitave karijere osvojiti tridesetak medalja, predstavljalo bi rezultat vrijedan velikog poštovanja. No, što reći za sportašicu koja je do tog broja odličja došla na samo jednom jedinom natjecanju? Upravo takav uspjeh na nedavno održanom Prvenstvu Hrvatske u plivanju ostvarila je 14-godišnja Primorjašica Ana Bobanović, djevojčica koja je u domaćem bazenu na Kantridi tijekom četverodnevnog natjecanja na postolje izlazila nevjerojatnih 26 puta!
U samom svjetskom vrhu
O Aninom plivačkom talentu „šuška“ se već duže vrijeme, a natjecanje u Bazenima Kantrida u seniorskoj, mlađoj seniorskoj, juniorskoj te mlađoj juniorskoj konkurenciji samo je potvrdilo njezinu plivačku svestranost, jer medalje je osvajala u različitim disciplinama i dobnim kategorijama.
-Po tzv. Rudolfovim tablicama, Ana se nalazi u samom svjetskom vrhu. Riječ je o specifičnom izračunu koji za svako pojedino godište plivače razvrstava u dvadeset kategorija. Pri tome u nultu kategoriju dolazi rezultat koji nema nikakvu vrijednost, a u dvadesetu najbolji mogući. Ana je u tim tablicama na 50 metara kraul u dvadesetom razredu, što znači da je trenutno jedna od najboljih plivačica na svijetu u njezinom godištu, mislim da to dovoljno govori o njezinoj kvaliteti i velikoj perspektivi, naglasio je glavni trener Plivačkog kluba Primorje Krešimir Čač, svjestan kako se s takvim talentom jednostavno ne smije pogriješiti.
-Osim Marka Strahije, Jadranke Antunović, Ane Bajok i mene, u rad s Anom uključena je fizioterapeutkinja Tanja Rogić, a veliki doprinos u radu daje i naša sportska direktorica Sanja Jovanović, bivša svjetska rekorderka i olimpijka koja savjetima svakodnevno pomaže stručnom timu. Upravo ta širina tima bit će ključna za njezin daljnji napredak. Ubrzo bi se u Anin razvoj trebao uključiti i Hrvatski olimpijski odbor u vidu dodatnih sredstva kroz razvojne projekte koje je ta krovna sportska institucija osigurala za mlade perspektivne sportaše, a naš plan je u rad uključiti i vanjske suradnike-stručnjake iz područja nutricionizma, sportske dijagnostike te oporavka od treninga.
–Mi se ustvari borimo protiv američkog, australijskog i kineskog plivačkog sustava koji u rad uključuju širok spektar stručnjaka, a naravno da ćemo u sustav kojeg upravo uspostavljamo uvesti i druge talentirane plivače, kakvih u Primorju doista ne nedostaje, naglasio je Čač.
Primorjaši su svjesni kako su pravilno doziranje napora i prevencija ozljeda ključni za napredak mladih plivača.
-Ana i njezine kolege po pitanju intenziteta i volumena treninga za svoju dob treniraju optimalno. Tako u dobi od četrnaest godina neki treneri pokušavaju s djecom raditi kao sa seniorima, što u 99 posto slučajeva kratkoročno dovodi do odličnih rezultata, ali dugoročno, u većini slučajeva, događaju se ozljede i rano odustajanje od plivanja. Nama tako nešto nije ni na kraj pameti, te se vodimo „korak po korak“ strategijom, nadajući se vrhunskim rezultatima u seniorskoj konkurenciji. Konkretno, Ana trenira nekih 15-ak sati tjedno (12 sati u vodi + 3 na suhome), što je idealno za njezinu dob, a svake godine opterećenja joj podižemo za nekih dvadesetak posto.
I sprint i maraton
Anine fiziološke posebnosti istaknula je i najiskusnija trenerica Primorja Jadranka Antunović.
–Zanimljivo kako Ana jednako kvalitetno pliva sprinterske discipline i one maratonske, što je gotovo nemoguće. Dugo godina sam u sportu, ali do sada nisam susrela plivačicu ili plivača koji to može. Niti mi treneri ne možemo to objasniti, vjerojtno se radi o genetici, ali i izvanserijskom talentu. Primjerice, ove je godine prvi put plivala delfin i odmah ostvarila sjajne rezultate, rekla je Antunović, istaknuvši još jednu karakternu osobinu sjajne mlade Primorjašice.
-Ovo državno prvenstvo trajalo je puna četiri dana. Svi su se izmorili i jedva čekali doći doma. Ana je zadnjega dana natjecanja povela prijateljice na bodrenje njezine direktne konkurentice, u želji da ova ostvari što bolji rezultat. To je upravo ono što tražimo od njih, nisi važan samo ti, važan je ekipni rad i pomaganje kolegama u timu, naglasila je iskusna trenerica i pedagoginja, čestitavši i Elizi Spajić, Aninoj vršnjakinji koja je na istom prvenstvu osvojila impresivnih 19 odličja.
–Eliza je sada po rezultatima vrlo blizu Ani, došavši u tri godine na 100 metara prsno s 1:40 na 1:10, to je nevjerojatan napredak. Jedno vrijeme bavila se svim mogućim sportovima, trenirala gimnastiku, skijanje, nogomet, ali od kada se ozbiljno posvetila plivanju izuzetno brzo je napredovala. Kao i Ana, vrlo je motivirana i borbena, a to je izuzetno važno za konačan uspjeh.
Svakodnevni napredak Primorjevih plivačkih nada prati i trenerica Ana Bajok.
-Odavno smo prepoznali Anin potencijal, ali i dalje smo svi fascinirani njezinim brzim razvojem. Nema puno plivačica koje poput nje sve četiri plivačke tehnike plivaju na jednakoj razini. Ona ne propušta niti jedan trening, sve vježbe odrađuje maksimalno, prima i upija sve savjete, doista je užitak raditi s takvim djetetom. Sjajna je i Eliza Spajić, ali i Natali Nemet te Andrea Pezelj, djevojčice koje su u TOP osam u svojim disciplinama. Odlične su i kadetkinje te mlađe kadetkinje, zato vjerujemo da ćemo uskoro dobiti plivačice i plivače poput Ane, Elize, Natali ili Andreje, istaknula je Bajok.
40-ak plivačkih nada
Glavna klupska junakinja Ana Bobanović, baš kao u bazenu, brzo i s lakoćom odgovarala je na pitanja o sebi i očekivanjima od sporta za kojeg živi.
-Treniram sedam puta tjedno, ponedjeljkom imam dupli trening, a nedjeljom sam slobodna. Želim postati jedna od najboljih, da bi to postigla moram puno trenirati. U 2024. godini želim otići na Europsko juniorsko prvenstvo, učinit ću sve da postignem zadanu normu, obećala je Bobanović.
I na „pitanje svih pitanja“, koji joj je krajnji cilj u plivačkoj karijeri, velika riječka i hrvatska plivačka uzdanica odgovorila je mladenački jednostavno i lako: „želim postati najbolja na svijetu“!
Ana Bobanović, Eliza Spajić i ostale sjajne mlade Primorjašice i Primorjaši, produkt su dugoročne strategije kluba koji okuplja čak 500-njak plivača, među kojima i one s predispozicijama za vrhunske rezultate.
-Ponosni smo na rezultate naših članova, nismo željeli dovoditi gotove plivače već razviti vlastite te ih ispratiti od prvog koraka do vrha piramide. Polako dolazi još jedna generacija kadeta, njih 40-ak, koja ima sve predispozicije za vrhunske rezultate. Proces za kojeg smo se odlučili spor je, ali jedini ispravan, podvukao je i zaključio koordinator Primorja Marko Strahija.