Domaći i strani gosti kojih niti krajem kolovoza ne nedostaje u Crikvenici, znatiželjno su, odrađujući uobičajenu večernju šetnju kvarnerskim turističkim biserom, promatrali neobičan „šušur“ na crikveničkom Gradskom plivalištu. Brojni uzvanici i prijatelji crikveničkog sporta došli su na taj kultni sportski objekt čestitati legendarnom vaterpolistu Karlu Stipaniću, njihovom sugrađaninu i najboljem crikveničkom sportašu u povijesti.
Povod okupljanja bilo je predstavljanje monografije o tom iznimnom sportašu koji je krajem 60-ih godina prošlog stoljeća slovio za najboljeg svjetskog vaterpolskog vratara. Knjiga o Karlu Stipaniću detaljno opisuje njegov životni i sportski put, ističući ga kao jednog od najvećih hrvatskih vaterpolskih golmana i igrača koji je obilježio cijelu eru svjetskog vaterpola.
Lijepo je bilo na jednom mjestu vidjeti hrvatske vaterpolske velikane Zorana Roju, Samira Barača i Marjana Riseka, ali i redatelja Jakova Sedlara, suca ženskog vaterpolo finala na Olimpijskim igrama u Parizu Andreja Franulovića, glumca i voditelja Darka Janeša, liječnicu Vlastu Brozičević te brojne druge Crikveničane okupljene u čast njihovog Džinga, kako oduvijek zovu legendarnog Karla.
U ime organizatora i domaćina, prisutne su pozdravile ravnateljica Gradske knjižnice Crikvenica Irena Krmpotić i pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti i lokalnu samoupravu Grada Crikvenice Jasminka Citković, a zanimljivo je bilo čuti i razmišljanje autora knjige Josipa Marasa.
-U monografiji je prikazana Karlova karijera kroz njegove nastupe u matičnoj zagrebačkoj Mladosti te reprezentaciji. Knjiga pokušava prenijeti ambijent vremena u kojem je Karlo djelovao, a prožeta je brojnim anegdotama i zanimljivostima. Namijenjena je ljubiteljima sporta, a toplo se nadam da će je pročitati i poneki mlađi čitatelj jer Karlo Stipanić nije virtualni već stvarni, istinski junak.
Pišući o Stipaniću, Maras je dobro upoznao karakterne osobine čuvenog sportaša.
-Želi li doći u svjetske visine, čovjek mora imati određeni sustav vrijednosti kojih se onda drži čitav život. To su strukture koje grade prvake. Danas je to u sportu, kako mi se čini, nepoznanica. No, Karlo je primjer čovjeka koji je svoje životne vrijednosti donio u sport te tako došao do vrha, naglasio je Maras.
A Karlo Stipanić doista je došao do vrha. U svojoj izuzetno trofejnoj karijeri osvojio je zlatnu olimpijsku medalju 1968. godine u Meksiku te srebrnu 1964. u Tokiju. Četverostruki je pobjednik Kupa europskih prvaka s HAVK Mladost iz Zagreba; 1967., 1968., 1969. i 1971. godine te nositelj brojnih nacionalnih i međunarodnih priznanja. Stipanić je primio i Nagradu Grada Crikvenice za životno djelo zbog izuzetnih dostignuća i značajnog doprinosa u sportu, kao i za izniman doprinos razvoju i ugledu Crikvenice zbog čega je i proglašen sportašem dvadesetog stoljeća.
Na crikveničkom Gradskom plivalištu izredali su se brojni govornici i čestitari, a bio je red da nešto kaže i glavni junak čitave priče, legendarni i vrlo vitalni Karlo Stipanić.
-Zahvaljujem autoru knjige, svojoj obitelji i svima vama na dolasku. Imam i jednu veliku želju, volio bih da u skoroj budućnosti Crikvenica dobije natkriveni gradski bazen, rekao je Džingo uz aplauz i odobravanje prisutnih.
Lijepa ljetna večer nije mogla proći bez barem malo vaterpola. Tako su pred prepunim gledalištem snage u revijalnoj utakmici odmjerili mladi vaterpolisti Crikvenice i Primorja Erste Bank.