Kraj kalendarske godine obično je vrijeme osvrta na odrađeno u proteklih dvanaest mjeseci. Klubovi analiziraju rezultate, mijenjaju planove, podvlače crtu i pripremaju novu sezonu. Puno razloga za zadovoljstvo imaju u Plivačkom klubu „Primorje“, koji je u protekloj godini na državnim i regionalnim natjecanjima osvojio pregršt medalja.
–Naravno da svi gledaju koliko je osvojenih medalja, ali puno je važnije što smo kao Klub uspostavili sustav koji bi dugoročno trebao davati „velike“ medalje. Medalje u mlađim uzrastima samo su „prva stepenica“ u procesu pripreme mladih plivača za europsku i svjetsku scenu u seniorskom plivanju, što je naš krajnji cilj, rekao je koordinator struke Krešimir Čač.

Od 3 do 24 osvojene medalje u godinu dana
A da je sustav uspostavljen u „radionici“ nekadašnjih proslavljenih plivača Sanje Jovanović, Marka Strahije i Krešimira Čača počeo davati konkretne rezultate dokaz je usporedba prošlogodišnjeg i ovogodišnjeg Prvenstva Hrvatske za sve dobne kategorije. Pa dok su prošle godine u svim kategorijama Primorjaši osvojili svega tri medalje, na istom natjecanju prije nekoliko dana brojka odličja zaustavila se na 24!
-Istaknuo bih rezultate u kraul i mješovito štafetama mlađih juniora i mlađih juniorki koji su nam iznimno važni, jer ako u jednom individualnom sportu imaš pravu ekipu, znači da imaš i kvalitetne pojedince, naglasio je Čač.
Posebnu pozornost u protekloj kalendarskoj godini privukla je ženska kadetska štafeta u sastavu Ana Bobanović, Hana Knežević, Andrea Pezelj, Eliza Spajić i Natali Nemet, koja je u čak četiri različite discipline šest puta obarala državni rekord.
-Natjecale su se u disciplinama 4×50 mješovito, 4×100 mješovito i 4×50 metara kraul u malom bazenu, te 4×100 mješovito u olimpijskom bazenu. One su već sada sam vrh kadetskog plivanja, riječ je o djevojčicama koje su trenutno „ispred svog vremena“. Od nove godine prelaze među mlađe juniorke i kreću „u lov“ na rekorde u toj uzrasnoj kategoriji.

Doziranje opterećenja i sustavan rad “ključevi” uspjeha
-Važno je znati kako im jako “doziramo” treninge, tek za dvije, tri godine krenut će u ozbiljniji proces rada. Jako smo oprezni, ne želimo ih već sada uvoditi u seniorske metode treninga, što je čest slučaj u Hrvatskoj i svijetu. U takvom sustavu rada dijete već u juniorskoj dobi dostigne svoj maksimum i kasnije samo stagnira. Mi se u našem dugoročnom planu rada držimo tzv. sensitivnih faza razvoja djeteta, ne „jurimo“ rezultat po svaku cijenu, već mlade plivače oprezno pripremamo za vrhunsku seniorsku karijeru, podvukao je Čač.
I iduća natjecateljska sezona za mlade će Primorjaše biti prepuna izazova.
-Fokusirani smo na državna prvenstva koja se održavaju u ljetnom periodu u Zagrebu. Tu će plivati mlađi juniori i stariji, dok će nova generacija kadetkinja i kadeta sredinom veljače nastupiti na Prvenstvu Hrvatske u Šibeniku.
Kaže se kako kvantiteta „rađa“ kvalitetu, a niti jedne od te dvije komponente u Primorju ne nedostaje.
–U svim kategorijama i programima trenutno brojimo oko 500-550 djece. Od kada je 2008. godine izgrađen bazenski kompleks na Kantridi imamo zaista odlične uvjete rada i možemo se baviti djecom već od njihove vrtićke dobi. Takva djeca uče plivati, a kasnije svladavaju i temeljne plivačke tehnike. U tom osnovnom programu krećemo se oko brojke od 200-njak djece, koja sa sedam godina prelaze u Školu plivanja. U petogodišnjem periodu koliko traje program, djeca na neki način definiraju sviđa li im se plivanje i jesu li mu se nakon završetka plivačke škole spremna ozbiljnije posvetiti. Naravno, smisao postojanja nekog kluba nije samo vrhunsko plivanje na koje otpada svega 2% programa, a moram naglasiti kako su nam jako bitni i rekreativni te edukativni programi poput projekta „Hrvatska pliva“ u kojem smo nedavno sudjelovali, istaknuo je koordinator struke i trostruki olimpijac Krešimir Čač.