Karate klub Opatija jedan je od brojnih članova velike opatijske sportske obitelji, koja se može pohvaliti s više od trideset aktivnih sportskih udruga. Osnovan 1992. godine, nastavio je dugu opatijsku karate tradiciju započetu još 70-ih godina prošlog stoljeća pokretanjem tadašnjeg Metala. Kroz Metal i Opatiju tijekom pola stoljeća postojanja prošli su brojni karatisti, među kojima se posebno ističu imena nekadašnjih hrvatskih reprezentivaca i osvajača medalja na velikim natjecanjima Jelene Kovačević i Nevena Martića, ali i Azre Saleš, Ivone Tubić, Danke i Maje Zorić.

Opatija je i danas rasadnik talentiranih karatista, koji svakodnevno treniraju u odličnim uvjetima Dvorane “Marino Cvetković”.
-Tu je 40-ak aktivnih članova, raspoređenih u četiri natjecateljske skupine i Školu karatea. Zadovoljni smo uvjetima, imamo dovoljno termina kao i opremu potrebnu za treninge. Uz mene, s karatistima rade i treneri Edin Jusufagić te Nemanja Divljan, istaknuo je predsjednik i trener Opatije Dragutin Galina, naglasivši koje su to motoričke spoobnosti potrebne za uspjeh u tako zahtjevnom sportu poput karatea.

-Najvažniji je dugogodišnji ozbiljan trening, jer talentiranost je, iako dobro došla, nedovoljna za uspjeh. Kroz dugotrajan rad razvijaju se sve motoričke i funkcionalne sposobnosti od kojih su u karateu najvažnije brzina i ekspolozivnost, a ne treba zaboraviti niti snagu, dodao je Galina, istaknuvši koliko je uz nabrojane sposobnosti važna i preciznost udarca.

–Karate je težak u mentalnom i tehničkom smislu, jer moraš punom snagom zadati udarac, a ne smiješ ozlijediti protivnika. Za tako nešto potrebna je velika koncentracija, za razliku od nekih drugih borilačkih sportova u kojima ne moraš dozirati snagu udarca.

U svakom je sportu, pa tako i karateu, važno postaviti dobre temelje, stoga se treninzima najmlađih članova poklanja posebna pozornost.
-Na treninzima najmlađih dominiraju razne igrice, jer bi tako maloj djeci bilo dosadno čitavo vrijeme vježbati samo karate tehnike. U školu karatea upisujemo djecu od pet i pol, šest, pa sve do deset godina starosti, a potrebne su barem tri godine ozbiljnog treniranja da bi se krenulo na prva natjecanja, napomenuo je Galina.

Osim u treningu i nezaobilaznom druženju, mladi opatijski karatisti uživaju u putovanjima i sudjelovanjima na brojnim domaćim i međunarodnim tunirima.
-Gotovo svakog vikenda prisutni smo na nekom turniru u Hrvatskoj, a vrlo često putujemo u Italiju, Sloveniju, Austriju i Mađarsku. Možemo se pohvaliti i sudjelovanjima na turnirima Youth lige, neslužbenog svjetskog prvenstva za kadete, juniore i mlađe seniore, na kojima se okupi više od četiri tisuće natjecatelja iz 80-ak država. Prošle je godine natjecanje održano u Poreču, dok je ovogodišnje izdanje planirano u prosincu u Veneciji, istaknuo je Galina.

Anton Baždarić i Jana Redžić jedna su od najzvučnijih imena u aktualnoj generaciji opatijskih karatista.
-U karateu sam punih 18 godina. Počeo sam s pet godina, a najveći uspjesi su mi medalje na državnim prvenstvima te medalje na međunarodnim natjecanjima, od kojih bih izdvojio onu osvojenu na Bratislava Cupu, rekao je 23-godišnji Anton Baždarić, inače uspješan student riječkog Pomorskog fakulteta.

-Treniram od svoje šeste godine, znači već deset godina, a karate mi je do sada prvi i jedini sport. Od svojih najvećih uspjeha istaknula bih brončanu medalju s ovogodišnjeg juniorskog Prvenstva Hrvatske te srebrnu osvojenu u ekipnoj konkurenciji, kao i srebrnu s prošlogodišnjeg Croatia Opena, dodala je njegova klupska kolegica Jana Redžić.

Uz sve nabrojane uspješne članove i rezultate, Opatijci se mogu pohvaliti i odličnom organizacijom Opatija kupa, međunarodnog natjecanja koje već gotovo četvrt stoljeća u proljeće okupi više stotina mladih karatista iz čitave Europe.