U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, promocije parasportova i zdravog načina života, Zajednica sportskih udruga Općine Viškovo drugu je godinu zaredom organizirala “Parasportski dan – SPORT JE IN”. Ova edukativna i jedinstvena manifestacija održana u Osnovnoj školi “Sveti Matej” okupila je učenike četvrtih razreda, koji su se uz pomoć demonstratora okušali u tri parasporta.
Učenici su boćali, savladavali prepreke s povezom na očima i igrali košarku u kolicima, dok su im ambasadori projekta, Nikola Zdrilić (plivanje za osobe s oštećenjima sluha) i Luka Wagner (boccia – paraboćanje), ispričali svoja sportska iskustva, odgovorivši na njihova brojna pitanja.
Jedne je zanimalo gdje su sve putovali na natjecanja, druge jesu li se osim boćanja odnosno plivanja bavili još nekim sportom, dok su treći željeli saznati kako su tijekom školskih dana usklađivali treninge i učenje.
–Ovom manifestacijom želimo djeci pokazati kako ne postoje barijere, te im “razbiti” eventualne predrasude prema osobama s invaliditetom. Želimo da shvate kako su to sportaši kao i svaki drugi, ljudi koji vrijedno treniraju i bore se za svoje rezultate, naglasio je tajnik Zajednice sportskih udruga Općine Viškovo Dino Klaić, koja je u suradnji s Osnovnom školom “Sveti Matej”, Općinom Viškovo te Zajednicom sportova Primorsko-goranske županije organizirala manifestaciju.
Članovi Košarkaškog kluba osoba s invaliditetom “Kostrena” Lukrecija Tomušić i Dino Brozan učenicima su približili košarku u kolicima. Dino kao demonstrator na parketu, a Lukrecija u učionici u sklopu kratkog predavanja.
-Ovim predavanjem željeli smo djeci objasniti kako svakodnevica osoba s invaliditetom može biti vesela i normalna. Djeca su imala puno pitanja, a najviše su ih zanimala pravila košarke u kolicima. Bili su jako izneneđeni što je koš na istoj visini kao i u standardnoj košarci, otkrila je dojmove djece Lukrecija Tomušić.
Mali su Viškovljani uživali u sportskim aktivnostima i razgovorima s parasportašima.
–Naučili smo kako se i oni koji imaju neki invaliditet mogu uspješno baviti sportom i da ih u tome ništa ne sprječava. Shvatili smo da sport ljudima s invaliditetom može pomoći da se opuste i budu sretniji, rekle su “četvrtašice” Natali i Lorena.
Ove se godine u program uključio i Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, čiji su djelatnici učenicima objasnili korisnost tjelesne aktivnosti.
-Ponosni smo i sretni što smo sudjelovali na ovoj manifestaciji, jer to je jedan od načina širenja, ljubavi i tolerancije te poštivanja osoba s najrazličitijim teškoćama. Pogotovo je to važno promovirati u najranijoj dobi, kako bi djeca shvatila da smo svi jednakopravni članovi ovog društva, naglasila je dr. Helena Glibotić Kresina.
Manifestaciju je podržala i Općina Viškovo, koja pomaže sve projekte Zajednice sportskih udruga, kao i više od dvadeset sportskih klubova sa svoga područja.
-Naša Zajednica sportskih udruga okuplja 23 kluba, a u sportske aktivnosti uključeno je više od tisuću djece. Općina Viškovo napravila je pravu stvar kada je prije sedam godina Zajednici prepustila javne potrebe u sportu, jer ona to radi vrlo profesionalno. Ono što mi možemo jest financijski pratiti sve njihove aktivnosti, pa smo u proračunu za 2025. godinu za sportske programe osigurali 287,5 tisuća eura, istaknula je načelnica Općine Viškovo Sanja Udović.
Čitava manifestacija provodi se u sklopu projekta “Sport je IN”, i to s ciljem uključivanja djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom s područja Viškova u sportsko-rekreativne aktivnosti.
-Svake subote u dvorani Osnovne škole “Sveti Matej” treniramo sa skupinom polaznika. Treninge provodimo tijekom čitave godine, a s polaznicima prolazimo kroz sve skupine sportova. Paralelno s projektom, trudimo se ovakvim manifestacijama djeci dodatno približiti parasport. Kroz projekt “Sport je IN”, zahvaljujući Općini Viškovo, financiramo aktivnosti viškovljanskih parasportaša, otkrio je voditelj projekta Siniša Kuharić.